EMUN otevírá nový fond v oblasti privátních trhů. Zaměřuje se na investice do privátní infrastruktury na západních rozvinutých trzích
Investice do infrastruktury historicky nabídly zajímavou kombinaci stabilních výnosů odolných vůči ekonomickým cyklům s nízkou korelací k veřejně obchodovaným aktivům a dobrou mírou ochrany proti inflaci. Fond GPI bude investovat napříč třemi klíčovými segmenty. Největší část portfolia zacílí na investice do digitální infrastruktury, zejména výstavbu i dlouhodobou držbu datových center, telekomunikačních věží a optických sítí, které jsou nezbytné pro zajištění moderní digitální komunikace. Segment energetiky bude tvořit druhou největší část portfolia fondu a nabídne investování do výroby, přenosu a skladování energie, jako jsou plynovody či přenosové soustavy. Portfolio bude doplněno o investice do segmentu dopravní infrastruktury, např. dálnic či letišť. Z perspektivy rizikového profilu bude fond cílit primárně na stabilizované projekty s inflačními doložkami a menším zastoupením projektů s přidanou hodnotou jako greenfield development.
„Privátní infrastruktura je aktuálně jedním z nejrychleji rostoucích tříd aktiv na privátních trzích. V posledních pěti letech rostla aktiva pod správou globálně kolem 15 % anualizovaně a svým tempem dokonce předčila větší třídy jako private equity či venture capital. Klíčovými investory historicky byly zejména státní investiční fondy. V tuto chvíli ale sledujeme demokratizaci této třídy, kdy i ostatní typy investorů začínají vnímat její atraktivitu. Zajímavá je zejména díky dlouhodobým kontraktům, inflační indexaci či výhodám reálných aktiv, která mohou poskytovat ochranu proti šokům na finančních trzích. Domníváme se, že v budoucnosti infrastruktura díky těmto kvalitám nahradí velkou část nemovitostní expozice investorů,“ říká Filip Savi, partner a portfolio manažer EMUN.
Založením fondu GPI navazuje EMUN investiční společnost na více než 10 let správy investic v oblasti privátních trhů, ve které aktuálně spravuje přes 6 miliard korun investovaného a komitovaného kapitálu. Podobně jako předchozí fondy z řady „global private“ nabídne GPI expozici na západní rozvinuté trhy ve spojení s předními světovými asset manažery. Fond bude dostupný v evergreen semilikvidní formě se zajištěnou korunovou třídou, čímž zajistí efektivní přístup k zahraničním trhům pro lokální kvalifikované investory. Investoři fondu tak budou mít možnost participovat na některých z největších infrastrukturních globálních projektů a profitovat na společenských megatrendech jako adopce AI, elektrifikace mobility či deglobalizace dodavatelských řetězců.
„EMUN Global Private Infrastructure je dalším klíčovým dílkem v širší mozaice investičních příležitostí, které jsme v posledních letech zpřístupnili svým investorům. Na rozdíl od investic do private equity či private credit totiž nabízí odlišný rizikový a výnosový profil. Investování do infrastruktury by mělo být vnímáno především jako dlouhodobá pojistka proti inflaci, výkyvům na finančních trzích či geopolitickému riziku. Pro stabilní, multigenerační portfolia, která v EMUN spravujeme, jsou tyto přednosti ideální. Věříme, že příležitosti v globální infrastruktuře budou atraktivní zejména pro investory, kteří cítí riziko z jejich přílišné expozice na lokální reálná aktiva typu komerčních a rezidenčních nemovitostí. Jsme pravděpodobně první investiční společnost v Česku, která se rozhodla založit ambiciózní fond tohoto druhu, přičemž v aktuálním prostředí ho vnímáme jako nutnou součást dobře diverzifikovaného portfolia,“ uvádí Leoš Jirman, partner a CIO společnosti EMUN, který má více než třicetiletou zkušenost na kapitálových trzích.