Leoš Jirman byl hostem nejnovějšího dílu podcastu Money Penny Hospodářských novin, který moderovalo novinářské duo Davida Busty a Martina Petříčka. Společně rozebrali klíčové investiční trendy pro rok 2025, dopady geopolitických změn a nově nabyté moci Donalda Trumpa na kapitálové trhy nebo strategie pro diverzifikaci portfolia. Řeč přišla také na demokratizaci investování a nové možnosti pro retailové investory.
EMUN v médiích
Privátní trhy v poslední době procházejí obdobím výrazného rozmachu, a to nejen ve světě, ale i v České republice. Filip Savi, partner investiční společnosti EMUN, v článku pro Hospodářské noviny poukazuje na příležitosti, které tato oblast nabízí. Investování do privátních fondů, jako je private equity, přináší stabilní zisky, nižší volatilitu a atraktivní výnosy, což z nich činí stále oblíbenější volbu pro kvalifikované investory. Očekává se, že do roku 2032 globální alokace kapitálu do těchto fondů dosáhne hodnoty 60 bilionů dolarů, což bude představovat přibližně třetinu celosvětových investic.
Globální ekonomika úspěšně přečkala zvyšování sazeb ze strany centrálních bank v letech 2022 a 2023 a nespadla do recese ani v roce 2024. V současnosti se úrokový cyklus již dostal do fáze snižování úrokových sazeb, což je pro riziková aktiva, jako jsou např. akcie, vždy pozitivní a proto jsme v roce 2024 zaznamenali jejich výrazný růst. Akciové trhy se však vždy dívají dopředu, a tak je možné, že značná část pozitivního vlivu klesajících sazeb je v nich již naceněna. V roce 2025 tak budou investoři hledat nové investiční příležitosti. Leoš Jirman v komentáři pro Forbes nabízí pohled na aktuální zajímavé investiční příležitosti v alternativních třídách aktiv.
Jak efektivně spravovat majetek a dosahovat zajímavých výnosů v současném tržním prostředí? Tato otázka zazněla v debatě Hospodářských novin, kde se u kulatého stolu setkali Leoš Jirman, Lubor Žalman (EnCor) a Martin Burda (Sirius). Společně následně diskutovali o možnostech, jakým způsobem investovat s výhledem na dlouhodobý růst a zároveň minimalizovat rizika. Leoš Jirman, partner a CIO společnosti EMUN, zdůraznil klíčovou roli vyřešení mezigeneračního předávání majetku pro budování dlouhodobého portfolia a využití alternativních investic v diverzifikovaném portfoliu.
Dobročinné závěti na vzestupu: Jak se mění svět české filantropie exkluzivně v článku pro Hrot24
18/10/2024Filantropie v Česku zažívá v poslední dekádě zásadní proměnu. Přibývá drobných dárců a současně se formuje první generace filantropů, kteří darují významné částky nebo zakládají vlastní nadace. Roste také povědomí o dobročinných závětech, které se stávají stále běžnější součástí života – nejen u velkých dárců, ale i mezi širokou veřejností. Tento trend je podporován rostoucí medializací pozitivních příkladů ze zahraničí, kde se lidé stále častěji zavazují věnovat svůj majetek na podporu společensky prospěšných aktivit. Do Česka zároveň dorazila iniciativa „Giving Pledge“, která oslovuje bohaté, aby významnou část svého majetku odkázali na dobročinné účely.