Petr Šmída vstupuje do společnosti EMUN. V rozhovoru s Petrem Laštovkou pro Hospodářské noviny.
PROČ JSTE VSTOUPIL DO SPOLEČNOSTI EMUN A CO SI OD TOHO SLIBUJETE? VSTUPUJETE DO NÍ I JAKO JEJÍ KLIENT?
Petr Šmída (P. Š.): Nedá se to asi úplně oddělit, ale primárně jsem vstoupil do společnosti jako investor. V tom, co dělá EMUN, vidím velký smysl pro budoucnost České republiky. Domácí kapitál je vždycky příznivější pro danou zemi a je důležité, aby se jen nestěhoval za hranice. Pro mě je to důležitá mise a nejde ani tak o můj vlastní majetek, který mám už zajištěn. I když i to třeba časem přijde, ale není to primární zájem.
A CO SI OD VSTUPU PETRA ŠMÍDY SLIBUJETE VY JAKO ZAKLADATEL?
Petr Laštovka (P. L.): Vstup Petra je trochu symbolický a přirozený pro náš vývoj. S Petrem se znám snad od roku 1993, tedy hodně dlouho. To byl ještě v Multiservisu, já jsem mu tam chodil servisovat účetní systém. O spolupráci se bavíme posledních osm let a teď to krásně dozrálo.
POPÍŠETE TEDY STRUKTURU TOHOTO OBCHODU?
P.L.: Petr se stal jedním z finančních akcionářů. Abychom nebyli kovářova kobyla, vymysleli jsme specifickou vlastnickou strukturu. Naše mantra je kontinuita hodnot. Záleží nám na tom, aby naše organizace sloužila rodinám po vícero generací. To je důležitý prvek.
CO PŘESNĚ TO ZNAMENÁ?
P.L.: EMUN má jednak výkonné akcionáře, kteří tu také pracují. Vedle nich má akcionáře finanční, kteří jsou také velmi aktivní a pomáhají s rozvojem firmy. Mohou to být teoreticky i klienti, ale jsou to zejména finanční experti, seed investoři v projektech, zároveň nám poskytují nějakou finanční stabilitu a zázemí. Pohybujeme se na regulovaném trhu a regulace není levná. Oceňujeme tedy jejich aktivní přístup a strategické směřování, ale i finanční přínos. Když klientům nabízíme vícegenerační správu, tak musíme být silní.
TAKŽE PETR ŠMÍDA SE STAL JEDNÍM Z FINANČNÍCH AKCIONÁŘŮ, KTEŘÍ DODAJÍ EXPERTIZU I FINANČNÍ STABILITU.
P.L.: Přesně tak. Nebude chodit každý den do práce, židli ani počítač tu nemá, ale jeho přínos je v obou zmiňovaných rovinách značný. Je to vlastně další finančník ve struktuře. Proxy-Finance a Libor Winkler s Bronislavem Kandríkem (oba z RSJ) jsou také finančníci. Mám z toho radost, vidím v tom zajímavé synergie. Jeho zkušenosti a kontakty pro nás budou určitě užitečné.
NAZNAČÍTE VELIKOST PODÍLŮ JEDNOTLIVÝCH AKCIONÁŘŮ?
P.L.: Jsme zhruba půl na půl finanční akcionáři a výkonní akcionáři. Finanční akcionáři jsou Proxy-Finance, sídlíme v jejich objektu, jedna z nejstarších česko-slovenských investičních skupin (rodiny Václava Foglara, Petera Vajdy, který zemřel v roce 2017, a Vlada Rajčáka). Foglarovi byli naši první klienti, na nich jsme „testovali“ naše služby. Proxy Finance mají 20 procent, Petr Šmída 10, Libor Winkler také 10 procent. Zbytek mají Bronislav Kandrík a Jaroslav Beran, spolumajitel Tipsportu, který patří taktéž k našim nejstarším klientům. V půlce výkonných akcionářů jsem já, Leoš Jirman a mladší generaci zastupuje Filip Savi.
BUDETE PŘIBÍRAT DALŠÍ?
P.L.: Jsme otevřeni dalším. Věřím, že do dvou let budeme mít další výkonné partnery s tím, jak bude růst počet rodin, o které se budeme starat. Chceme, aby lidé, kteří se o rodiny budou starat, zde měli dlouhodobou motivaci.
BUDUJETE TEDY TAKOVOU ČESKOU UBS, PRIVÁTNÍ INVESTIČNÍ BANKU PRO MOVITÉ KLIENTY. JE TO TAK?
P.Š.: Existuje na to termín multi family office. Tedy správce majetku více rodin.
MŮŽE TO BÝT JAKÁSI KONZERVATIVNÍ PROTIVÁHA TOHO, CO DĚLÁTE VE SKUPINĚ ENERN?
P.Š.: Pro mě jde v první řadě o to, podpořit myšlenku multi family office. EMUN není žádný start-up, na trhu je 12 let a vidím v něm obrovský potenciál. V Česku teď máme generaci podnikatelů, kteří vytvořili první velký majetek. Stále žijí, dokážou se o něj starat, ale už se blíží období, kdy budou muset řešit otázku správy majetku za hranicí svého vlastního života. A jak tento přechod dopadne z pohledu hodnot i kontinuity investování, značně ovlivní budoucnost této země. Pokud se nepřipraví jasná pravidla pro tuto fázi v rodinách, pak může dojít k řadě překvapení a škod. Když se nepovede vytvořit vlastní infrastrukturu, majetek skončí v rukou nadnárodních institucí a zamíří mimo dosah naší země. Proto je důležité, aby tu vznikl silný lokální správce, který umožní mnohem lépe zohledňovat potřeby domácího kapitálu.
KDO JSOU TEDY VAŠI KLIENTI?
P.L.: Celkový majetek našeho klienta začíná obvykle na 300 milionech korun nebo 100 milionech finančních aktiv. To je ta hranice, kdy už jej nedokážete sám efektivně sledovat. Nevystačíte si s excelovou tabulkou. Na druhé straně jsou tu velké rodiny – Kellnerovi, Komárkovi, R2G Oldřicha Šlemra –, kterým se vyplatí postavit si vlastní tým. My se ale díváme na segment níže. Jde o rodiny s majetkem ve stovkách milionů korun až jednotek miliard. Postavit si autonomní tým a technologickou infrastrukturu stojí hodně fixních nákladů a ani těmto miliardářům se to často nevyplatí. Pro ně je tu multi family office. Jsme pro ně platforma, která jim zabezpečuje základní funkce – nástupnickou, investiční a administrační. Na investiční funkci se vztahuje náročná regulace, proto máme vlastní investiční společnost. EMUN Family office zase dělá neregulované služby. Tedy zmiňované komplexní řešení nástupnictví ve smyslu dlouhodobého plánu předávání a správy majetku. K tomu slouží nástroje typu závěti, rodinné ústavy, tvoříme trusty, zakládáme nadace.
JAK TEDY POPSAT INVESTIČNÍ PROFIL SPOLEČNOSTI EMUN? CO JSOU KLÍČOVÉ OBLASTI, KDE PENÍZE KLIENTŮ ZHODNOCUJETE?
P.L.: Nejdříve doporučujeme rodinám vyřešit právě nástupnictví, pak si můžete položit otázku, jak investovat. Pokud máte majetek, který chcete předat dál za horizont vašeho života, tak podle toho investujete. V dnešní době, pokud chcete porazit inflaci, musíte investovat dlouhodobě bez ohledu na váš věk. Dřív jsem prodával firmy a viděl jsem, jak se rodiny, které prodaly svou firmu, ocitly v úplně neznámém světě. Jak těžké bylo uspořádat si majetek a jak obtížné bylo třeba vyřešení závěti. Ostatně vidíme to i na příkladech významných rodin, že taková základní věc, jako je závěť, chybí.
V ČEM TEDY FAMILY OFFICE PODLE VÁS PŘEMÝŠLÍ JINAK NEŽ TRADIČNÍ INVESTIČNÍ SPOLEČNOST?
P.L.: Přemýšlí spíše jako endowmenty, typicky nadace v USA, univerzity, které spravují kapitál, ze kterého financují svůj provoz. Uvažujeme hodně dlouhodobě a primární zadání je uchovat majetek pro další generace. V neinvestiční oblasti je tedy naším primárním cílem udržet majetek pohromadě, ochránit jej před nekontrolovaným dělením například mezi děti a dále pak vnuky nebo z důvodu rozvodů. V investiční oblasti je náš hlavní nepřítel inflace. Uchování majetku znamená velmi kvalitní diverzifikaci včetně třeba i geografické. Jsme spíše risk manažeři než někdo, kdo má z bohatých rodin udělat ještě bohatší. Spíše se snažíme majetek chránit před všemožnými riziky. Významnou součástí této strategie jsou investice na neveřejných trzích v podobě například private equity.
ŘÍKÁTE, ŽE KAPITÁL BY MĚL KONČIT ZEJMÉNA VE ZDEJŠÍM PROSTŘEDÍ. JAK TOMU ROZUMĚT? MÍSTO ABYCH SVÉ STOVKY MILIONŮ SVĚŘIL GLOBÁLNÍM HRÁČŮM TYPU BLACKSTONE ČI KKR, TAK JE RADĚJI SVĚŘÍM TUZEMSKÉMU SPRÁVCI?
P.L.: Tak to není. My samozřejmě s firmami, jako jsou KKR či Blackstone, spolupracujeme. I my část těchto prostředků alokujeme do nejlepších mezinárodních fondů, to ani jinak při takových objemech nejde. Family office je ale jakýsi centrální mozek, kde se dělají zásadní rozhodnutí. Nejen o konkrétních investicích, ale i o tom, jak úspěchy spotřebovávat. Co má smysl filantropicky podpořit. A právě zde je důležitá vazba na domácí prostředí. Pokud budou mít české bohaté rodiny svůj family office v New Yorku nebo Londýně, nebude to mít pro Česko velký význam.
P.Š.: Pocházíme z východní Evropy a pořád to jako klienti západních institucí cítíme. A to i velmi úspěšní a bohatí lidé. Chybí tam kvalita vztahu a porozumění, což jsou daleko důležitější věci, než by se mohlo zdát. Já jsem to zažil už v roce 1997, kdy jsme prodali Multiservis a začal jsem se starat o své peníze. Naštěstí už řada majetných lidí tuto nehmotnou součást služby vnímá a považuje ji za důležitou. Zároveň se přesvědčili, že i lokální správce může poskytovat služby na světové úrovni. Navíc multigenerační správa je správa majetku pro více lidí. Nejde jen o zakladatele firmy, který si může udělat rozhodnutí, jaké chce. Ale když jedno ze tří jeho dětí udělá špatné rozhodnutí, tak to pravděpodobně rodinu rozdělí. Když to bude ještě o generaci dál, tak je to o ještě větším počtu lidí a volnějších osobních vazbách. Organizace majetku musí stát na jiných principech.
KOLIK MÁTE VE SPRÁVĚ DNES FINANČNÍCH PROSTŘEDKŮ?
P.L.: Aktivně se klientům staráme asi o šest miliard korun. Ale majetek našich rodin, které administrujeme, je kolem 30 miliard. Své podniky a rodinné firmy si klienti řídí sami. Nemáme zkušenosti a ani chuť jim do toho jakkoliv vstupovat.
TŘEBA VE ZMIŇOVANÉM FAMILY OFFICE R2G OLDŘICHA ŠLEMRA ALE JEHO MANAŽEŘI ČASTO REÁLNĚ ŘEŠÍ KONKRÉTNÍ INVESTICE, MNOHDY SEDÍ VE VEDENÍ FIREM A CHOVAJÍ SE JAKO JEJICH MANAŽEŘI. TO NENÍ VÁŠ PŘÍPAD?
P.L.: Není. Nás je zde 35 pracovníků a staráme se o 26 rodin a další postupně přibíráme. Větší přidanou hodnotu vidíme v tom, vybírat kvalitní asset manažery, ve schopnosti měřit výkonnost, riziko, náklady a konsolidovat reporty. U našich klientů není výjimkou, že většinu majetku mají stále ve své firmě a menší část v pasivních investicích, které jim zajišťujeme my. Ale to se v čase může měnit, podle toho, jak se vyvíjí situace v dané rodině.
ŘEKL JSEM, ŽE VÁŠ NEJVĚTŠÍ NEPŘÍTEL JE INFLACE. TO JE HODNĚ AKTUÁLNÍ TÉMA. JAK SE VÁM DAŘÍ JI PORÁŽET?
P.L.: Měřeno posledními ročními výsledky se nám to u všech klientů samozřejmě nedaří. Když máte být konzervativní správce, tak se to v současných makroekonomických podmínkách nedá. Ale když to měříme celou dobou spolupráce s našimi klienty, se kterými jsme osm, deset let, tak ano. Nejdůležitější je pro nás dlouhodobý pohled. A také záleží, jakou inflaci myslíme. Protože asi třetina našich klientů měří majetek v korunách, ale dvě třetiny ho měří v jiné měně – většinou v dolarech a eurech. A tam už to s tou inflací nemusí být tak špatné. Platí, že čím větší je klient, tím méně uvažuje v korunách.
JAK SHÁNÍTE KLIENTY? JSOU TO ZATÍM VŠECHNO ŘEKNĚME VAŠI BYZNYSOVÍ PŘÁTELÉ?
P.L.: Náš segment je trochu specifický. Neděláme klasický marketing, nemáme billboardy a inzeráty v novinách. Je to butiková záležitost, hodně diskrétní, komunitní. Noví klienti se nabalují referencemi od našich stávajících klientů a akcionářů. Zatím máme výhradně české klienty, popřípadě česko-slovenské rodiny. Ale důležitý je pro nás hodnotový profil klienta. Je nám jedno, jestli jste podnikatel, sportovec nebo umělec. Ale je pro nás důležitý původ vašich peněz, řešíme reputační rizika. Naše klienti se potkávají na našich komorních akcích a je třeba, aby mezi nimi panoval určitý soulad.
NAZNAČTE TYPICKÝ INVESTIČNÍ MIX VAŠICH KLIENTŮ. CO JE VÁŠ RECEPT NA UCHOVÁNÍ DLOUHOVĚKÉ HODNOTY?
P.L.: Základní nástroj je diverzifikace. My pracujeme skoro se všemi třídami aktiv. Od velmi rizikových, jako je venture capital, až po konzervativní, jako jsou krátké dluhopisy či termínované vklady. Našemu typickému klientovi – stamilionáři – spravujeme komplexní portfolio se všemi třídami aktiv. Když máme velké klienty, kteří mají více správců svého majetku, tak děláme segment, který nemají dobře pokrytý jinde. Zároveň nabízíme klientům pohled na jejich majetek „shora“ v rámci konsolidovaného reportu.
KDYBYSTE TO SROVNAL JAKO POTENCIÁLNÍ KLIENT, PANE ŠMÍDO, V ČEM SE LIŠÍ OČEKÁVÁNÍ OD SLUŽBY EMUN OD VAŠÍ INVESTIČNÍ SKUPINY ENERN?
P.Š.: Enern je investiční skupina, působí pouze ve třech třídách aktiv. Máme venture capital, čímž jsme asi nejznámější. Velcí investoři mívají v této oblasti jednotky procent majetku. Pak máme 30 MW ve větrných elektrárnách, což je relativně konzervativní a dnes velmi zajímavá investice. A třetí oblast jsou nemovitosti. Palác Karlín je typicky konzervativní investice do real estate. V portfoliích investorů bývá podíl real estate kolem 17 až 20 procent.
CO Z TOHO PLYNE OHLEDNĚ FAMILY OFFICE?
P.Š.: Z toho vyplývá, že Enern nepokrývá zdaleka celou řadu likvidních a bankovních produktů a investic s velkými institucionálními organizacemi. Zatímco Enern se specializuje na několik vybraných oblastí, EMUN se dívá na celistvost vašeho jmění a jeho ochranu a zhodnocování. Mnohem více řeší rozložení rizik napříč jurisdikcemi, analyzuje operační, politická a tržní rizika.
A MYSLÍTE SI, ŽE TENTO ROZDÍL SI BOHATÍ LIDÉ UVĚDOMUJÍ?
P.Š.: Každý máme někde nějakou slabinu. Lidé, kteří celý život budují nějakou firmu, jsou příliš zabraní do své práce a chybí jim širší uvažování nad správou svého majetku. Od toho tu je právě profesionální family office. Citlivý přístup, důvěra, profesionalita a světový standard. V tom vidím velký potenciál, a proto do EMUN vstupuji. A zároveň se mi líbí, že EMUN vám pomůže postavit systém správy majetku, ale zároveň vás u sebe nezamyká. Tento systém můžete kdykoliv přesunout jinam, pokud vám to zde nebude vyhovovat.
P.L.: Přesně tak. Když tvoříme například trusty, tak jedním ze základních kritérií je, aby jej mohl řídit kdokoliv kdekoliv na světě. Ať už z důvodů, že klient s námi nebude spokojený, nedej bože, anebo se něco stane a bude potřeba se přestěhovat pryč. Flexibilita je důležitá.
KRIZOVÉ SCÉNÁŘE MOVITÍ ČEŠI ÚDAJNĚ ŘEŠÍ V SOUVISLOSTI S VÁLKOU NA UKRAJINĚ. SLYŠEL JSEM, ŽE NĚKTEŘÍ UŽ DOKONCE MAJÍ ÚNIKOVÝ PLÁN ZE ZEMĚ PRO PŘÍPAD JADERNÉHO KONFLIKTU. NARAZILI JSTE NA TO PŘI DEBATÁCH S KLIENTY?
P.L.: Ano. Určitě se s klienty i o těchto scénářích bavíme. Snažíme se myslet ve scénářích a být připraveni na nejrůznější okolnosti. I na ty extrémní a snad i velmi nepravděpodobné. Zejména rodiny, které ve své historii prošly hrůzami druhé světové války či přímo holokaustem, tak chtějí mít vždy plán B. Ale my se tím z principu zabývat musíme.
JAK SE TO TEDY PROJEVUJE?
P.L.: Určitě zejména geografickou diverzifikací. Rodiny využívají vedle nás i služeb zahraničních institucí, nejčastěji švýcarských bank. Často naši klienti, kteří mají v DNA své rodiny holokaust a podobné hrůzy, tak mají připravené zlaté rezervy a jiné komodity pro případ, že by se zhroutil platební systém. Kořeny jsou v tomto ohledu strašně důležité a ovlivňují to, jak se rodiny v dnešní situaci chovají. Bez ohledu na to, že dnes za rodinu jedná třetí generace, která zná hrůzy války jen z vyprávění.
JAKÉ JSOU VAŠE PLÁNY, KOLIK RODIN A MAJETKU BYSTE CHTĚLI DO SVÝCH SLUŽEB V PŘÍŠTÍCH LETECH PŘIDAT?
P.L.: Nemáme v DNA říkat, že chceme být největší a nejlepší. Ale určitě chceme být mezi nejrespektovanějšími firmami svého druhu na českém trhu. Určitě chceme růst a dále se rozvíjet. To přinese prospěch i našim klientům v podobě zkušeností a úspor z rozsahu. Máme za sebou 12 let, která byla hodně ovlivněna vývojem ekonomiky i regulace. Dnes už máme všechny potřebné licence, abychom mohli naši práci dělat dobře a v souladu se zákony. Jsme také první česká firma, která má licenci ČNB na správu trustů. Naši budoucnost tak spojujeme právě s institucionální správou svěřenských fondů. Nicméně klientům nabízíme i tradiční zahraniční řešení. Když je klientem anglicky orientovaná rodina, tak jdeme na Jersey. Když má raději kontinentální právo, pak je ideální destinací Lichtenštejnsko. Ale růst v našem pojetí znamená, že ročně přibudou jednotky rodin. Stále chceme zachovat butikový styl.
JAK SE VÁM PRACUJE S TAKTO VÝRAZNÝMI OSOBNOSTMI, KTERÉ VÁM DO TOHO URČITĚ HODNĚ MLUVÍ?
P.L.: Dobře. Máme přímo v akcionářské smlouvě schopnost argumentace a dohody. Kdybychom měli všichni stejný názor, tak by to pro klienty nebylo dobré. Protože bychom se také všichni mohli plést. Každý z našich klientů je mimořádně výrazná osobnost se svým názorem. A od nás se očekává, že se společně klidným a argumentačním způsobem dobereme řešení. Zatím se nám to vždy podařilo.
PANE ŠMÍDO, VY UŽ TUŠÍTE TÉMA, KVŮLI KTERÉMU SE S PANEM LAŠTOVKOU POHÁDÁTE?
P.Š.: Hádat se vyloženě nehodlám, ale chci diskutovat třeba otázku jurisdikce pro EMUN. Ještě jsme to téma s Petrem neotevřeli, ale věřím, že brzy otevřeme. Myslím, že EMUN musí být i jinde než v Praze. Neříkám přestěhovat centrálu, ale třeba naše přítomnost ve Švýcarsku dává velký smysl.
MÁTE AMBICI SPOJOVAT PENÍZE KLIENTŮ PRO VELKÉ PŘÍMÉ INVESTICE? TŘEBA JAKO KDYŽ R2G VEDLO INVESTIČNÍ ALIANCI, JEŽ SE UCHÁZELA O PIVOVARY KOLEM PLZEŇSKÉHO PRAZDROJE?
P.L.: My spojujeme kapitál našich klientů a akcionářů a společně investujeme, ale spíše ve formě pasivních minoritních investic. Umožňujeme tak získat přístup k jedinečným investičním příležitostem ve spolupráci s největšími světovými investory, k jakým by se v pozici individuálního klienta nedostali. Tímto způsobem jsme například investovali do společnosti Spotify před jejím uvedením na burzu nebo do firmy Refinitive, což byla největší private equity transakce roku 2021. Na koinvesticích spolupracujeme hodně například s rodinou Rothschildů. Za účelem ovládnutí konkrétní firmy ale zatím naše klienty nespojujeme.
---
PROFIL
Petr Laštovka vystudoval Fakultu financí a účetnictví na VŠE v Praze. Profesně začínal v poradenské společnosti TPA Horwath, nejdříve jako auditor a daňový poradce, později jako šéf divize se zaměřením na investiční bankovnictví. Věnuje se také publikační činnosti na téma cenné papíry, deriváty a investiční bankovnictví, působí i jako pedagog na VŠE. V roce 2011 založil společnost EMUN family office, která se zabývá správou majetku zámožných českých rodin.
Petr Šmída v 90. letech spoluvlastnil a vedl společnost Multiservis, specialistu na spotřebitelské financování. Tu později prodal americké GE Money Bank, kde pak působil ve vysokých manažerských funkcích. Později dlouhých 15 let řídil největší soukromou ruskou banku Alfa-Bank. Po odchodu z bankovnictví se zaměřil na investice, založil investiční skupinu Enern, která působí v rizikovém kapitálu, energetice i nemovitostech.
Foto pro HN / Autor: Václav Vašků